loading
  • LT-03109 Vilnius
  • 12.03.2017
  • Ausschreibung
  • (ID 2-255067)

Finansinių instrumentų taikymo, juos derinant su kitomis viešosiomis intervencijomis, gebėjimų stiprinimo paslaugų pirkimas


 
  • Projektdaten

    maximieren

    Bewerbungsschluss 13.03.2017, 14:00 Bewerbungsschluss
    Schlusstermin für Unterlagen 12.03.2017, 17:00
    Verfahren Offenes Verfahren
    Art der Leistung Studien, Gutachten / allgemeine Beratungsleistungen / Finanzierung
    Sprachen Litauisch, Englisch
    Aufgabe
    Perkamas paslaugas sudaro šios veiklos:
    1. Įvairių galimų viešųjų intervencijų rūšių identifikavimas ir klasifikavimas bei tyrimo metodikos detalizavimas.
    2. Tyrimo studijos „Viešųjų intervencijų poveikio finansinių priemonių diegimui ir įgyvendinimui vertinimas“ atlikimas.
    3. Dviejų renginių Lietuvoje ir Kroatijoje (valstybės institucijoms) organizavimas.
    4. Mokymų programos, pagal parengtą tyrimo studiją, parengimas ir mokymų pravedimas Lietuvos ir Kroatijos institucijų atstovams.
    5. Dviejų baigiamųjų konferencijų Lietuvoje ir Kroatijoje organizavimas bei pravedimas.
    Leistungsumfang
    Trumpas kontekstas apie perkamas paslaugas:
    Jei atsiranda rinkos nepakankamumas, valdžia planuoja tam tikros formos valdžios intervencijas (reguliavimas, subsidijos paslaugų teikimui, paslaugų teikimas, vykdomas viešajam sektoriui priklausančių subjektų, pagalba klientams per nuolaidas arba tarifų kompensacijas, sumažintus mokesčius, mokesčių lengvatas ir pan.). Valdžios intervencija gali daryti teigiamą įtaką rinkos nepakankamumui jį pašalindama ir neigiamą įtaką – sukurdama papildomą valdžios nesėkmę (government failure). Valdžios nesėkmė atsiranda, kai dėl intervencijos susidaro dar didesnis rinkos nepakankamumas arba dar blogiau – gali susidaryti naujas rinkos nepakankamumas. Kitu atveju intervencija kuria tolesnius neveiksmingumus, prastą išteklių paskirstymą ir ekonominės bei socialinės gerovės nuostolį. Valdžios nesėkmė gali įvykti, kai politinis sprendimas nesukuria pakankamo stimulo pakeisti žmonių faktinį elgesį. Valdžios nesėkmės pavyzdžiai yra: politinių savo interesų paisymas / lobizmas, politinė trumparegystė – „greitų sprendimų“ ieškojimas, netinkamas reguliavimas, informacijos nesėkmė, atbaidantis poveikis, didelės kontrolės / atitikties išlaidos, vienas kitam prieštaraujantys politiniai tikslai, žalingas biurokratijos poveikis.
    Siekiant toliau vykdyti finansinių priemonių (finansinės priemonės (FP), kaip yra suprantamos pagal 25.10.2012 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 966/2012), kurios būtų suderinamos su kitomis valdžios intervencijų formomis rinkoje, išankstinį vertinimą ir diegimą, reikia suprasti, kurie nesuderinamumai, dubliavimaisi ir valdžios nesėkmės turi būti pašalinti arba sumažinti tam, kad būtų sukurtos sėkmingos finansinės priemonės (tai reiškia, kad valdžios intervencijos formos turėtų remti FP įgyvendinimą, tam neprieštarauti ar nedaryti neigiamos įtakos). Pirmiausia, svarbu sudaryti visų naudojamų valdžios intervencijų inventorinį sąrašą, jas apibrėžti ir suklasifikuoti. Vėliau reikėtų sistemiškai išanalizuoti jas kiekviename įtrauktame į analizę sektoriuje. Ši analizė turėtų aiškiai parodyti naudojamų intervencijų rūšis ir mastą bei jų daromą poveikį. Tokia analizė turėtų atskleisti, ar šios priemonės daro įtaką rinkos nepakankamumų pašalinimui, ar, atvirkščiai, juos kuria. Galiausiai, būtina surasti tinkamą pusiausvyrą tarp įvairių valdžios intervencijų formų, kuri palengvintų finansinių priemonių naudojimą ir sumažintų valdžios nesėkmes.
    Finansinių priemonių, kaip valdžios intervencijos priemonės, naudojimas viešosios infrastruktūros finansavimui yra pakankamai nauja patirtis tiek Lietuvai, tiek Kroatijai. Viešojo administravimo institucijoms trūksta FP, kaip naujos valdžios intervencijos tarp kitų esamų, planavimo ir įgyvendinimo patirties, todėl stebimas didelis geresnio supratimo ir įgūdžių tobulinimo poreikis siekiant priimti veiksmingus sprendimus. Nacionalinės mokymo įstaigos rengia FP išankstinio vertinimo ir FP naudojimo mokymų kursus. Tačiau nėra aktualių mokymų apie valdžios intervencijų planavimą, derinimą ir suderinamumą su FP, visų pirma, tokias intervencijas, kurios sukelia valdžios nesėkmes ir papildomus rinkos nepakankamumus. Panaši situacija yra visoje ES. Tiek Lietuvoje, tiek Kroatijoje trūksta bendro supratimo apie valdžios intervencijų pasekmes ir poveikį FP ir, apskritai, rinkai, visų pirma, ilguoju laikotarpiu. Taip pat trūksta bendradarbiavimo tarp įvairių valstybinių institucijų planuojant įvairių rūšių viešąsias intervencijas į tą pačią rinką. Todėl reikia didinti platesnės viešosios auditorijos informuotumą pateikiant valdžios intervencijų poveikio rinkai rezultatus ir kokia būtų optimali FP, kaip papildomos viešosios intervencijos toje pačioje rinkoje, vieta. Taip pat siekiama šioje srityje sukurti nacionalinę kompetenciją ir plėtoti gebėjimus koncentruoti, atnaujinti ir skleisti žinias tarp visų institucijų, dalyvaujančių valdžios intervencijų, įskaitant FP, planavime ir įgyvendinime, tiek Lietuvoje, tiek Kroatijoje, taip pat dalintis šia patirtimi su kitomis ES valstybėmis narėmis.
    Perkamas paslaugas sudaro šios veiklos:
    1. Įvairių galimų viešųjų intervencijų rūšių identifikavimas ir klasifikavimas bei tyrimo metodikos detalizavimas.
    Į studiją bus įtraukti tokie sektoriai (būtent, konkrečios teminės sritys, nagrinėjamos FP naudojimo 2014–2020 perspektyvoje išankstiniame vertinime):
    o vandens tiekimas / nuotekos,
    o kietųjų atliekų tvarkymas,
    o energetika ir energinis efektyvumas,
    o transportas ir komunikacijos,
    o kultūra ir turizmas,
    o miestų regeneravimas ir atgaivinimas,
    o sveikatos priežiūra,
    o švietimas ir mokslas,
    o socialinė apsauga.
    Ši užduotis apima pagrindinį paruošiamąjį darbą sistemiškam tyrimų studijos įgyvendinimui. Valdžios intervencijų (teisinio reglamentavimo, mokesčių politikos, monopolijų, paslaugų kainų reguliavimo, subsidijų infrastruktūros plėtrai ir priežiūrai, gamintojų, paslaugų teikimo įmonių arba vartotojų ir kitų) identifikavimas ir klasifikavimas turi padėti sudaryti išsamų visų galimų valdžios intervencijų vaizdą (žemėlapį) ir, žinoma tų, kurios naudojamos kiekvienoje šalyje- Lietuvoje ir Kroatijoje. Šioje veikloje Paslaugų tiekėjas parengia klasifikavimo projektą, išsamią tyrimo metodologiją.
    2. Tyrimo studijos „Viešųjų intervencijų poveikio finansinių priemonių diegimui ir įgyvendinimui vertinimas“ atlikimas.
    Išsami įvairių valdžios intervencijų rūšių ir valdžios nesėkmių poveikio rinkai, valdžios tikslams, FP (įgyvendintų ar galimų įgyvendinti Lietuvoje ir Kroatijoje FP) veikimui ir faktiniam žmonių elgesiui analizė apimanti visus 1 punkte išvardintus sektorius. Analizė turėtų apimti ir bendrą palyginimą su kitomis dviem paslaugos tiekėjo pasiūlytomis šalimis Baltijos jūros ir Dunojaus arba Adrijos regionuose. Šio tyrimo apimtyje turi būti nustatyti socialiniai ekonominiai ir politiniai veiksniai, kuriuos kontroliuoja valdžia Lietuvoje ir Kroatijoje. Tyrimų studijoje turėtų būti nurodyta, ar esamos valdžios intervencijų sistemos yra tinkamos siekiant kiekvienos šalies politinių tikslų ir šalinant esamus rinkos nepakankamumus, ir apibrėžti veiksniai, dėl kurių kyla naujos valdžios nesėkmės vietoj to, kad būtų ištaisyti rinkos nepakankamumai.
    Tyrime turėtų būti nustatyti valdžios intervencijos veiksniai, kurie daro teigiamą (skatinantys veiksniai) ir neigiamą (trukdantys veiksniai) poveikį sprendimui ir pagrindui naudoti finansines priemones Lietuvoje ir Kroatijoje.
    Turi būti parengtas išsamus rekomendacijų dėl įvairių rūšių valdžios intervencijų į rinką derinimo ir subalansavimo rinkinys, padėsiantis naudoti finansines priemones ir pasiekti šalies ir bendrus ES politikos tikslus kiekvienai šaliai veiksmingiausiu būdu.
    3. Paslaugų tiekėjas padeda perkančiajai organizacijai organizuoti du patirties mainų renginius Kroatijoje ir Lietuvoje. Organizuojami du pasidalijimo patirtimi renginiai: vienas Kroatijoje ir vienas Lietuvoje. Ši veikla gali būti įgyvendinta praktinių seminarų, apskritojo stalo diskusijų arba apsilankymų vietoje, skirtų pasidalijimui gerosiomis praktikomis, forma tiek Kroatijoje, tiek Lietuvoje.
    4. Mokymų programos, pagal parengtą tyrimo studiją, parengimas ir mokymų pravedimas Lietuvos ir Kroatijos institucijų atstovams (Pristatomos 4 mokymų sesijos: 2 Kroatijoje ir 2 Lietuvoje, bent 80-čiai dalyvių. Mokymų sesija organizuojamos taip, kad būtų apimti visi sektoriai, ir pristatoma atitinkamoms sektorių institucijoms).
    5. Baigiamosios konferencijos organizavimas Lietuvoje ir Kroatijoje. Visų veiklų rezultatai ir išdavos pristatomos ir veiksmai aptariami dvejose baigiamosiose konferencijose, kurių viena surengiama Lietuvoje, o kita – Kroatijoje. Projekto išvados ir svarbūs rezultatai bei rekomendacijos pateikiamos platesnei auditorijai apie 100 dalyvių.
    Numatoma vertė be PVM: 454 545 EUR
    Adresse des Bauherren LT-03109 Vilnius
    TED Dokumenten-Nr. 40646-2017

  • Anzeigentext Ausschreibung

    maximieren

    • Lietuva-Vilnius: Galimybių studijos, konsultavimo paslaugos, analizė

      2017/S 023-040646

      Skelbimas apie pirkimą

      Paslaugos

      Direktyva 2004/18/EB

      I dalis: Perkančioji organizacija

      I.1)Pavadinimas, adresas ir kontaktinis punktas(-ai)

      Viešoji įstaiga Centrinė projektų valdymo agentūra
      126125624
      S. Konarskio g. 13
      Kam: Neringa Pažūsienė
      LT-03109 Vilnius
      Lietuva
      Telefonas: +370 52514399
      El. paštas: MjE2Xh5gUWplY1lVXlUwU2BmUR5cZA==
      Faksas: +370 52514401

      Interneto adresas(-ai):

      Pagrindinis perkančiosios organizacijos adresas: http://cpva.lt

      Elektroninė prieiga prie informacijos: https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt

      Elektroninis pasiūlymų ir paraiškų dalyvauti pirkimo procedūroje teikimas: https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt

      I.2)Perkančiosios organizacijos tipas
      Ministerija ar kuri nors kita nacionalinės ar federacinės valdžios institucija, įskaitant jų regioninius ar vietos padalinius
      I.3)Pagrindinė veikla
      Bendros viešosios paslaugos
      I.4)Sutarties sudarymas kitų perkančiųjų organizacijų vardu
      Perkančioji organizacija perka kitų perkančiųjų organizacijų vardu: ne

      II dalis: Sutarties objektas

      II.1)Aprašymas
      II.1.1)Pavadinimas, kurį perkančioji organizacija suteikė sutarčiai:
      Finansinių instrumentų taikymo, juos derinant su kitomis viešosiomis intervencijomis, gebėjimų stiprinimo paslaugų pirkimas.
      II.1.2)Sutarties tipas ir darbų atlikimo, prekių pristatymo ar paslaugų teikimo vieta
      Paslaugos
      Paslaugų kategorija Nr. 11: Valdymo konsultavimo [6] ir susijusios paslaugos
      Pagrindinė darbų atlikimo, prekių pristatymo ar paslaugų teikimo vieta: Paslaugų teikėjas turės atlikti paslaugas Lietuvoje ir Kroatijoje.
      NUTS kodas 
      II.1.3)Informacija apie viešąją sutartį, preliminarųjį susitarimą arba dinaminę pirkimo sistemą (DPS)
      Skelbimas susijęs su viešąja sutartimi
      II.1.4)Informacija apie preliminarųjį susitarimą
      II.1.5)Trumpas sutarties ar pirkimo(-ų) aprašymas
      Perkamas paslaugas sudaro šios veiklos:
      1. Įvairių galimų viešųjų intervencijų rūšių identifikavimas ir klasifikavimas bei tyrimo metodikos detalizavimas.
      2. Tyrimo studijos „Viešųjų intervencijų poveikio finansinių priemonių diegimui ir įgyvendinimui vertinimas“ atlikimas.
      3. Dviejų renginių Lietuvoje ir Kroatijoje (valstybės institucijoms) organizavimas.
      4. Mokymų programos, pagal parengtą tyrimo studiją, parengimas ir mokymų pravedimas Lietuvos ir Kroatijos institucijų atstovams.
      5. Dviejų baigiamųjų konferencijų Lietuvoje ir Kroatijoje organizavimas bei pravedimas.
      II.1.6)Bendrasis viešųjų pirkimų žodynas (BVPŽ)

      7124100079951000

      II.1.7)Informacija apie Sutartį dėl viešųjų pirkimų (SVP)
      Ar sutarčiai taikoma Sutartis dėl viešųjų pirkimų (SVP)?: taip
      II.1.8)Pirkimo dalys
      Ši sutartis padalyta į dalis: ne
      II.1.9)Informacija apie alternatyvius pasiūlymus
      Leidžiama pateikti alternatyvius pasiūlymus: ne
      II.2)Kiekis arba sutarties apimtis
      II.2.1)Visas kiekis ar visa apimtis:
      Trumpas kontekstas apie perkamas paslaugas:
      Jei atsiranda rinkos nepakankamumas, valdžia planuoja tam tikros formos valdžios intervencijas (reguliavimas, subsidijos paslaugų teikimui, paslaugų teikimas, vykdomas viešajam sektoriui priklausančių subjektų, pagalba klientams per nuolaidas arba tarifų kompensacijas, sumažintus mokesčius, mokesčių lengvatas ir pan.). Valdžios intervencija gali daryti teigiamą įtaką rinkos nepakankamumui jį pašalindama ir neigiamą įtaką – sukurdama papildomą valdžios nesėkmę (government failure). Valdžios nesėkmė atsiranda, kai dėl intervencijos susidaro dar didesnis rinkos nepakankamumas arba dar blogiau – gali susidaryti naujas rinkos nepakankamumas. Kitu atveju intervencija kuria tolesnius neveiksmingumus, prastą išteklių paskirstymą ir ekonominės bei socialinės gerovės nuostolį. Valdžios nesėkmė gali įvykti, kai politinis sprendimas nesukuria pakankamo stimulo pakeisti žmonių faktinį elgesį. Valdžios nesėkmės pavyzdžiai yra: politinių savo interesų paisymas / lobizmas, politinė trumparegystė – „greitų sprendimų“ ieškojimas, netinkamas reguliavimas, informacijos nesėkmė, atbaidantis poveikis, didelės kontrolės / atitikties išlaidos, vienas kitam prieštaraujantys politiniai tikslai, žalingas biurokratijos poveikis.
      Siekiant toliau vykdyti finansinių priemonių (finansinės priemonės (FP), kaip yra suprantamos pagal 25.10.2012 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 966/2012), kurios būtų suderinamos su kitomis valdžios intervencijų formomis rinkoje, išankstinį vertinimą ir diegimą, reikia suprasti, kurie nesuderinamumai, dubliavimaisi ir valdžios nesėkmės turi būti pašalinti arba sumažinti tam, kad būtų sukurtos sėkmingos finansinės priemonės (tai reiškia, kad valdžios intervencijos formos turėtų remti FP įgyvendinimą, tam neprieštarauti ar nedaryti neigiamos įtakos). Pirmiausia, svarbu sudaryti visų naudojamų valdžios intervencijų inventorinį sąrašą, jas apibrėžti ir suklasifikuoti. Vėliau reikėtų sistemiškai išanalizuoti jas kiekviename įtrauktame į analizę sektoriuje. Ši analizė turėtų aiškiai parodyti naudojamų intervencijų rūšis ir mastą bei jų daromą poveikį. Tokia analizė turėtų atskleisti, ar šios priemonės daro įtaką rinkos nepakankamumų pašalinimui, ar, atvirkščiai, juos kuria. Galiausiai, būtina surasti tinkamą pusiausvyrą tarp įvairių valdžios intervencijų formų, kuri palengvintų finansinių priemonių naudojimą ir sumažintų valdžios nesėkmes.
      Finansinių priemonių, kaip valdžios intervencijos priemonės, naudojimas viešosios infrastruktūros finansavimui yra pakankamai nauja patirtis tiek Lietuvai, tiek Kroatijai. Viešojo administravimo institucijoms trūksta FP, kaip naujos valdžios intervencijos tarp kitų esamų, planavimo ir įgyvendinimo patirties, todėl stebimas didelis geresnio supratimo ir įgūdžių tobulinimo poreikis siekiant priimti veiksmingus sprendimus. Nacionalinės mokymo įstaigos rengia FP išankstinio vertinimo ir FP naudojimo mokymų kursus. Tačiau nėra aktualių mokymų apie valdžios intervencijų planavimą, derinimą ir suderinamumą su FP, visų pirma, tokias intervencijas, kurios sukelia valdžios nesėkmes ir papildomus rinkos nepakankamumus. Panaši situacija yra visoje ES. Tiek Lietuvoje, tiek Kroatijoje trūksta bendro supratimo apie valdžios intervencijų pasekmes ir poveikį FP ir, apskritai, rinkai, visų pirma, ilguoju laikotarpiu. Taip pat trūksta bendradarbiavimo tarp įvairių valstybinių institucijų planuojant įvairių rūšių viešąsias intervencijas į tą pačią rinką. Todėl reikia didinti platesnės viešosios auditorijos informuotumą pateikiant valdžios intervencijų poveikio rinkai rezultatus ir kokia būtų optimali FP, kaip papildomos viešosios intervencijos toje pačioje rinkoje, vieta. Taip pat siekiama šioje srityje sukurti nacionalinę kompetenciją ir plėtoti gebėjimus koncentruoti, atnaujinti ir skleisti žinias tarp visų institucijų, dalyvaujančių valdžios intervencijų, įskaitant FP, planavime ir įgyvendinime, tiek Lietuvoje, tiek Kroatijoje, taip pat dalintis šia patirtimi su kitomis ES valstybėmis narėmis.
      Perkamas paslaugas sudaro šios veiklos:
      1. Įvairių galimų viešųjų intervencijų rūšių identifikavimas ir klasifikavimas bei tyrimo metodikos detalizavimas.
      Į studiją bus įtraukti tokie sektoriai (būtent, konkrečios teminės sritys, nagrinėjamos FP naudojimo 2014–2020 perspektyvoje išankstiniame vertinime):
      o vandens tiekimas / nuotekos,
      o kietųjų atliekų tvarkymas,
      o energetika ir energinis efektyvumas,
      o transportas ir komunikacijos,
      o kultūra ir turizmas,
      o miestų regeneravimas ir atgaivinimas,
      o sveikatos priežiūra,
      o švietimas ir mokslas,
      o socialinė apsauga.
      Ši užduotis apima pagrindinį paruošiamąjį darbą sistemiškam tyrimų studijos įgyvendinimui. Valdžios intervencijų (teisinio reglamentavimo, mokesčių politikos, monopolijų, paslaugų kainų reguliavimo, subsidijų infrastruktūros plėtrai ir priežiūrai, gamintojų, paslaugų teikimo įmonių arba vartotojų ir kitų) identifikavimas ir klasifikavimas turi padėti sudaryti išsamų visų galimų valdžios intervencijų vaizdą (žemėlapį) ir, žinoma tų, kurios naudojamos kiekvienoje šalyje- Lietuvoje ir Kroatijoje. Šioje veikloje Paslaugų tiekėjas parengia klasifikavimo projektą, išsamią tyrimo metodologiją.
      2. Tyrimo studijos „Viešųjų intervencijų poveikio finansinių priemonių diegimui ir įgyvendinimui vertinimas“ atlikimas.
      Išsami įvairių valdžios intervencijų rūšių ir valdžios nesėkmių poveikio rinkai, valdžios tikslams, FP (įgyvendintų ar galimų įgyvendinti Lietuvoje ir Kroatijoje FP) veikimui ir faktiniam žmonių elgesiui analizė apimanti visus 1 punkte išvardintus sektorius. Analizė turėtų apimti ir bendrą palyginimą su kitomis dviem paslaugos tiekėjo pasiūlytomis šalimis Baltijos jūros ir Dunojaus arba Adrijos regionuose. Šio tyrimo apimtyje turi būti nustatyti socialiniai ekonominiai ir politiniai veiksniai, kuriuos kontroliuoja valdžia Lietuvoje ir Kroatijoje. Tyrimų studijoje turėtų būti nurodyta, ar esamos valdžios intervencijų sistemos yra tinkamos siekiant kiekvienos šalies politinių tikslų ir šalinant esamus rinkos nepakankamumus, ir apibrėžti veiksniai, dėl kurių kyla naujos valdžios nesėkmės vietoj to, kad būtų ištaisyti rinkos nepakankamumai.
      Tyrime turėtų būti nustatyti valdžios intervencijos veiksniai, kurie daro teigiamą (skatinantys veiksniai) ir neigiamą (trukdantys veiksniai) poveikį sprendimui ir pagrindui naudoti finansines priemones Lietuvoje ir Kroatijoje.
      Turi būti parengtas išsamus rekomendacijų dėl įvairių rūšių valdžios intervencijų į rinką derinimo ir subalansavimo rinkinys, padėsiantis naudoti finansines priemones ir pasiekti šalies ir bendrus ES politikos tikslus kiekvienai šaliai veiksmingiausiu būdu.
      3. Paslaugų tiekėjas padeda perkančiajai organizacijai organizuoti du patirties mainų renginius Kroatijoje ir Lietuvoje. Organizuojami du pasidalijimo patirtimi renginiai: vienas Kroatijoje ir vienas Lietuvoje. Ši veikla gali būti įgyvendinta praktinių seminarų, apskritojo stalo diskusijų arba apsilankymų vietoje, skirtų pasidalijimui gerosiomis praktikomis, forma tiek Kroatijoje, tiek Lietuvoje.
      4. Mokymų programos, pagal parengtą tyrimo studiją, parengimas ir mokymų pravedimas Lietuvos ir Kroatijos institucijų atstovams (Pristatomos 4 mokymų sesijos: 2 Kroatijoje ir 2 Lietuvoje, bent 80-čiai dalyvių. Mokymų sesija organizuojamos taip, kad būtų apimti visi sektoriai, ir pristatoma atitinkamoms sektorių institucijoms).
      5. Baigiamosios konferencijos organizavimas Lietuvoje ir Kroatijoje. Visų veiklų rezultatai ir išdavos pristatomos ir veiksmai aptariami dvejose baigiamosiose konferencijose, kurių viena surengiama Lietuvoje, o kita – Kroatijoje. Projekto išvados ir svarbūs rezultatai bei rekomendacijos pateikiamos platesnei auditorijai apie 100 dalyvių.
      Numatoma vertė be PVM: 454 545 EUR
      II.2.2)Informacija apie pasirinkimo galimybes
      Pasirinkimo galimybės: ne
      II.2.3)Informacija apie pratęsimus
      Ši sutartis gali būti pratęsta: ne
      II.3)Sutarties trukmė arba įvykdymo terminas
      Trukmė mėnesiais: 10 (nuo sutarties sudarymo)

      III dalis: Teisinė, ekonominė, finansinė ir techninė informacija

      III.1)Su sutartimi susijusios sąlygos
      III.1.1)Reikalaujami užstatai ir garantijos:
      Reikalaujama pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimo – banko garantijos ar draudimo bendrovės laidavimo rašto. Užtikrinimo vertė turi būti ne mažesnė kaip 10 proc. pirkimo sutarties vertės. Banko garantijos ar draudimo kompanijos laidavimo rašto galiojimo terminas turi būti ne trumpesnis negu pirkimo sutarties galiojimo terminas.
      Jeigu tiekėjas nesilaikys pirkimo sutartyje nurodytų Paslaugų suteikimo terminų ir kitų sąlygų, jis mokės 0,02 % dydžio delspinigius nuo laiku nesuteiktų Paslaugų vertės už kiekvieną pavėluotą dieną.
      III.1.2)Pagrindinės finansavimo sąlygos ir atsiskaitymo tvarka bei (arba) nuorodos į atitinkamas jas reglamentuojančias nuostatas:
      Pasirašius pirkimo sutartį, Perkančioji organizacija per 30 dienų nuo išankstinio apmokėjimo sąskaitos gavimo Perkančiojoje organizacijoje mokės Paslaugų tiekėjui iki 20 % pirkimo sutarties vertės avansą.
      Paslaugos tiekėjui parengus tyrimų studiją „Valstybės intervencijų poveikio finansinių priemonių diegimui ir įgyvendinimui vertinimas“ ir su Perkančiąja organizacija pasirašius priėmimo-perdavimo aktą, Perkančioji organizacija per 30 dienų sumokės Paslaugų tiekėjui iki 40 proc. (bendra su jau sumokėta suma – ne didesnė kaip 60 %) pirkimo sutarties vertės.
      Likusi suma pagal pirkimo sutartį (40 %) Paslaugos tiekėjui bus mokama per 15 dienų po to, kai bus suteiktos visos Paslaugos pilna apimtimi, bet ne vėliau, kaip iki 1.2.2018.
      III.1.3)Teisinė forma, kurią turi įgyti ūkio subjektų grupė, su kuria bus sudaryta sutartis:
      Nereikalaujama.
      III.1.4)Kitos ypatingos sąlygos
      Sutarties vykdymui taikomos ypatingos sąlygos: ne
      III.2)Dalyvavimo sąlygos
      III.2.1)Informacija apie asmeninę ūkio subjekto padėtį, įskaitant reikalavimus, susijusius su įtraukimu į profesinius ar prekybos registrus
      Informacija ir formalumai, reikalingi norint įvertinti atitiktį reikalavimams: 1. Tiekėjas, kuris yra fizinis asmuo, arba tiekėjo, kuris yra juridinis asmuo, vadovas ar ūkinės bendrijos tikrasis narys (nariai), turintis (turintys) teisę juridinio asmens vardu sudaryti sandorį, ir buhalteris (buhalteriai) ar kitas (kiti) asmuo (asmenys), turintis (turintys) teisę surašyti ir pasirašyti tiekėjo apskaitos dokumentus, neturi neišnykusio ar nepanaikinto teistumo, dėl tiekėjo (juridinio asmens) per pastaruosius 5 metus nebuvo priimtas ir įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis už dalyvavimą nusikalstamame susivienijime, jo organizavimą ar vadovavimą jam, už kyšininkavimą, tarpininko kyšininkavimą, papirkimą, sukčiavimą, kredito, paskolos ar tikslinės paramos panaudojimą ne pagal paskirtį ar nustatytą tvarką, kreditinį sukčiavimą, mokesčių nesumokėjimą, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimą, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimą ar realizavimą, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimą. Dėl kitų valstybių tiekėjų nėra priimtas ir įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis už 31.3.2004 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2004/18/EB dėl viešojo darbų, prekių ir paslaugų pirkimo sutarčių sudarymo tvarkos derinimo 45 straipsnio 1 dalyje išvardytuose Europos Sąjungos teisės aktuose apibrėžtus nusikaltimus.
      Pateikiamas išrašas iš teismo sprendimo arba Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos išduota pažyma ar Valstybės įmonės Registrų centras Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotas dokumentas, patvirtinantis jungtinius kompetentingų institucijų tvarkomus duomenis, ar įgaliotos užsienio institucijos išduoti dokumentai, patvirtinantys, kad (i) tiekėjas (ii) tiekėjo vadovas ir kiti tiekėjo vardu veikiantys asmenys, (iii) buhalteris ar kitas asmuo, turintis teisę surašyti ir pasirašyti tiekėjo apskaitos dokumentus, neturi galiojančio teistumo už šiame punkte nurodytas nusikalstamas veikas. Jeigu tiekėjo buveinės šalyje tokie dokumentai neišduodami, arba neapima visų keliamų klausimų, juos galima pakeisti:
      (i) atitinkama priesaikos deklaracija, jei ji taikoma tiekėjo buveinės šalyje;
      (ii) jeigu priesaikos deklaracija nėra taikoma – oficialia tiekėjo deklaracija, kurią jis yra pateikęs kompetentingai teisinei arba administracinei institucijai, notarui arba kompetentingai profesinei ar prekybos organizacijai savo kilmės šalyje.
      Nurodytas dokumentas turi būti išduotas ne anksčiau kaip prieš 30 dienų iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Jei dokumentas išduotas anksčiau, tačiau jo galiojimo terminas ilgesnis nei pasiūlymų pateikimo terminas, toks dokumentas jo galiojimo laikotarpiu yra priimtinas.
      Pateikiama skaitmeninė dokumento kopija CVP IS priemonėmis.
      2. Tiekėjas nėra bankrutavęs, likviduojamas, su kreditoriais sudaręs taikos sutarties, sustabdęs ar apribojęs savo veiklos arba jo padėtis pagal šalies, kurioje jis registruotas, įstatymus nėra tokia pati ar panaši. Jam nėra iškelta restruktūrizavimo, bankroto byla arba nėra vykdomas bankroto procesas ne teismo tvarka, nėra siekiama priverstinio likvidavimo procedūros ar susitarimo su kreditoriais arba jam nėra vykdomos analogiškos procedūros pagal šalies, kurioje jis registruotas, įstatymus.

      Pateikiama: 1) jeigu Tiekėjas yra juridinis asmuo, registruotas Lietuvos Respublikoje, iš jo nereikalaujama pateikti šiame kvalifikacijos reikalavime nurodytų Komisija duomenis tikrina paskutinę pasiūlymų pateikimo termino dieną, nurodytą skelbime valstybės įmonės Registrų centro informacinėje sistemoje http://www.registrucentras.lt/jar/p/

      Lietuvos Respublikoje registruotas Tiekėjas, kuris yra fizinis asmuo, pateikia Valstybės įmonės Registrų centro išduotą išrašą ar šios įmonės Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotą dokumentą, patvirtinantį jungtinius kompetentingų institucijų tvarkomus duomenis nurodytoms aplinkybėms įrodyti, arba teismo išduotą išrašą iš teismo sprendimo, jei toks yra.
      Kitos valstybės Tiekėjas, kuris yra fizinis arba juridinis asmuo, pateikia šalies, kurioje yra registruotas Tiekėjas, ar šalies, iš kurios jis atvyko, kompetentingos teismo ar viešojo administravimo institucijos išduotą pažymą.
      Nurodytas dokumentas turi būti išduotas ne anksčiau kaip 30 dienų iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Jei dokumentas išduotas anksčiau, tačiau jo galiojimo terminas ilgesnis nei pasiūlymų pateikimo terminas, toks dokumentas jo galiojimo laikotarpiu yra priimtinas.
      2) Tiekėjo deklaracija (Sąlygų 3 priedas), patvirtinanti, kad Tiekėjas nėra su kreditoriais sudaręs taikos sutarties, sustabdęs ar apribojęs savo veiklos, nesiekia susitarimo su kreditoriais, arba atitinkamos užsienio šalies institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad tiekėjas nėra su kreditoriais sudaręs taikos sutarties, sustabdęs ar apribojęs savo veiklos, nesiekia susitarimo su kreditoriais arba jo padėtis pagal šalies, kurioje jis registruotas, įstatymus nėra tokia pati ar panaši, arba priesaikos ar oficiali deklaracija, jei atitinkamoje šalyje neišduodamas minėtas dokumentas arba jis neapima visų keliamų klausimų.
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      3. Tiekėjas turi būti įvykdęs įsipareigojimus, susijusius su mokesčių, įskaitant socialinio draudimo įmokas, mokėjimu pagal šalies, kurioje jis registruotas, ar šalies, kurioje yra Perkančioji organizacija, reikalavimus. Tiekėjas laikomas įvykdžiusiu įsipareigojimus, susijusius su mokesčių, įskaitant socialinio draudimo įmokas, mokėjimu, jeigu jo neįvykdytų įsipareigojimų suma yra mažesnė kaip 50 EUR.
      Pateikiama: 1) Valstybinės mokesčių inspekcijos išduotas dokumentas arba valstybės įmonės Registrų centro Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotas dokumentas, patvirtinantis jungtinius kompetentingų institucijų tvarkomus duomenis, arba atitinkamos užsienio šalies institucijos dokumentas (pateikiama skaitmeninė dokumento kopija), išduotas ne anksčiau kaip 30 dienų iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Jei dokumentas išduotas anksčiau, tačiau jo galiojimo terminas ilgesnis nei pasiūlymų pateikimo terminas, toks dokumentas jo galiojimo laikotarpiu yra priimtinas.
      2) Jeigu Tiekėjas yra juridinis asmuo, registruotas Lietuvos Respublikoje, iš jo nereikalaujama pateikti jokių įsipareigojimų, susijusių su socialinio draudimo įmokų, mokėjimu, įrodančių dokumentų. Komisija duomenis tikrina paskutinę pasiūlymų pateikimo termino dieną, nurodytą skelbime apie pirkimą.
      Lietuvos Respublikoje registruotas Tiekėjas, kuris yra fizinis asmuo, pateikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinių skyrių ir kitų Valstybinio socialinio draudimo fondo įstaigų, susijusių su Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimu, išduotą dokumentą, arba pateikia valstybės įmonės Registrų centro Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotą dokumentą, patvirtinantį jungtinius kompetentingų institucijų tvarkomus duomenis.
      Kitos valstybės tiekėjas, kuris yra fizinis arba juridinis asmuo, pateikia šalies, kurioje jis yra registruotas, kompetentingos valstybės institucijos išduotą pažymą.
      Nurodytas dokumentas turi būti išduotas ne anksčiau kaip 30 dienų iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Jei dokumentas išduotas anksčiau, tačiau jame nurodyta, kad jis galioja susipažinimo su elektroniniais pasiūlymais dieną, toks dokumentas yra priimtinas).
      Pateikiama skaitmeninė dokumento kopija CVP IS priemonėmis.
      4. Tiekėjas, kuris yra fizinis asmuo, arba tiekėjo, kuris yra juridinis asmuo, dalyvis, turintis balsų daugumą juridinio asmens dalyvių susirinkime, neturi neišnykusio ar nepanaikinto teistumo už nusikalstamą bankrotą.
      Pateikiami išrašai iš teismų sprendimų (jei tokie yra) ar Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos išduota pažyma, ar valstybės įmonės Registrų centro Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotas dokumentas, patvirtinantis jungtinius kompetentingų institucijų tvarkomus duomenis, ar jiems lygiavertis šalies, kurioje registruotas dalyvis, ar šalies, iš kurios jis atvyko, kompetentingos teismo ar viešojo administravimo institucijos išduotas dokumentas, liudijantis, kad nėra nurodytų pažeidimų.
      Jei tiekėjas yra juridinis asmuo, taip pat pateikiama laisvos formos deklaracija, kurioje tiekėjas nurodo jo, kaip juridinio asmens, dalyvių susirinkime balsų daugumą turintį dalyvį ir pateikia tai patvirtinančius dokumentus
      arba
      laisvos formos tiekėjo deklaracija, kad tiekėjo, kuris yra juridinis asmuo, dalyvis (fizinis asmuo) neturi balsų daugumos juridinio asmens dalyvių susirinkime arba balsų daugumą juridinio asmens dalyvių susirinkime turi kitas juridinis asmuo.
      Nurodyti dokumentai turi būti išduoti ne anksčiau nei 30 dienų iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Jei dokumentai išduoti anksčiau, tačiau juose nurodyta, kad jie galioja susipažinimo su elektroniniais pasiūlymais dieną, tokie dokumentai yra priimtini.
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      III.2.2)Ekonominis ir finansinis pajėgumas
      Informacija ir formalumai, reikalingi norint įvertinti atitiktį reikalavimams: Pateikiama tiekėjo vadovo ar jo įgalioto asmens pasirašyta pažyma apie vidutines metines veiklos pajamas (pagal Sąlygų 4 priede pateiktos 1 lentelės formą), gautas per pastaruosius 3 finansinius metus arba per laiką nuo tiekėjo įregistravimo dienos (jeigu tiekėjas vykdė veiklą mažiau nei 3 finansinius metus), arba lygiaverčiai dokumentai. Pažymoje taip pat turi būti nurodyta informacija apie sutartis, suteiktas paslaugas arba kitas veiklas, už kurių vykdymą / teikimą yra gautos pajamos (pagal Sąlygų 4 priede pateiktą 2 lentelės formą).
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      Minimalūs kriterijai, kuriuos atitikti gali būti reikalaujama: Tiekėjo vidutinės pajamos iš veiklos, susijusios su pirkimo objektu (tyrimų, analizės vykdymu, studijų kitų dokumentų rengimu dėl viešųjų intervencijų ir /ar finansinių instrumentų kūrimo ir taikymo), per pastaruosius 3 finansinius metus (2014, 2015, 2016, jei tiekėjo finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais) arba per laiką nuo tiekėjo įregistravimo dienos (jeigu tiekėjas vykdė veiklą mažiau nei 3 finansinius metus) turi būti ne mažesnės kaip 500 000 EUR su PVM.
      III.2.3)Techniniai pajėgumai
      Informacija ir formalumai, reikalingi norint įvertinti atitiktį reikalavimams:
      1. Pateikiamas Tiekėjo siūlomas projekto vadovas ir jo darbinės veiklos aprašymas. Darbiniame veiklos aprašyme turi būti aiškiai nurodyta, kaip siūlomas projektų vadovas atitinka kiekvieną reikalavimą bei pridedama diplomų, sertifikatų, pažymėjimų ar kitų kvalifikacijų įrodančių dokumentų kopijos.
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      2. Pateikiamas Tiekėjo siūlomas Pirmasis pagrindinis ekspertas ir jo darbinės veiklos aprašymas. Darbiniame veiklos aprašyme turi būti aiškiai nurodyta, kaip siūlomas ekspertas atitinka kiekvieną reikalavimą bei pridedama diplomų, pažymėjimų ar kitų kvalifikacijų įrodančių dokumentų kopijos.
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      3. Pateikiamas Tiekėjo siūlomas Antrasis pagrindinis ekspertas ir jo darbinės veiklos aprašymas. Darbiniame veiklos aprašyme turi būti aiškiai nurodyta, kaip siūlomas ekspertas atitinka kiekvieną reikalavimą bei pridedama diplomų, pažymėjimų ar kitų kvalifikacijų įrodančių dokumentų kopijos.
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      4. Tiekėjo siūlomų papildomų ekspertų (komandos) sąrašas ir darbinės veiklos aprašymai. Darbiniuose veiklos aprašymuose turi būti aiškiai nurodyta, kaip siūlomi ekspertai atitinka kiekvieną reikalavimą bei pridedama diplomų, pažymėjimų ar kitų kvalifikacijų įrodančių dokumentų kopijos.
      Pateikiamos skaitmeninės dokumentų kopijos CVP IS priemonėmis.
      Minimalūs kriterijai, kuriuos atitikti gali būti reikalaujama:
      1. Projekto vadovui keliami reikalavimai:
      1.1. Ne mažiau kaip 5 metų projektų valdymo patirtis ir projekto vadovo kvalifikacija;
      1.2. Per paskutinius 5 metus turi bent 1 projekto, susijusio su viešųjų paslaugų analize, vertinimu, stebėsena, kurio vertė ne mažesnė kaip 200 000 eurų, vadovavimo patirtį;
      1.3. Anglų kalbos žinios (skaitymas ir rašymas) ne žemesniu kaip C1 lygiu pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis.
      2. Pirmajam pagrindiniam ekspertui (kompetencijos sritis – valstybės dalyvavimas ir reguliavimas teikiant viešąsias ir bendrojo ekonominio intereso paslaugas) keliami reikalavimai:
      2.1. Aukštasis universitetinis arba jam prilygintas ekonomikos ir/arba viešojo administravimo išsilavinimas;
      2.2. Ne mažiau kaip 5 metų darbo patirtis viešųjų intervencijų poveikio rinkai tyrimų, analizės, stebėsenos, vertinimo ir/ar mokymų srityse;
      2.3. Dalyvavimo, kaip pagrindinio eksperto, patirtis, atliekant bent 1 studiją / vertinimą / tyrimą / analizę viešųjų intervencijų poveikio vertinimo ir analizės srityje, bet kuriame iš žemiau nurodytų sektorių:
      — Vandens tiekimas ir nuotekų valymas;
      — Atliekų tvarkymas;
      — Energetika ir energijos efektyvumas;
      — Transportas ir komunikacijos;
      — Kultūra ir turizmas;
      — Miestų apleistų teritorijų regeneraciją ir konversija;
      — Sveikatos apsauga;
      — Švietimas ir mokslas;
      — Socialinė globa ir rūpyba;
      ir tokios sutarties vertė ne mažesnė kaip 200 000 eurų.
      2.4. Per paskutinius 3 metus rengė bent 1 mokymų programą ir vedė mokymus ne trumpiau kaip 40 valandų;
      2.5. Anglų kalbos žinios (skaitymas ir rašymas) ne žemesniu kaip C1 lygiu pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis.
      3. Antrajam pagrindiniam ekspertui (kompetencijos sritis – viešojo sektoriaus lėšomis bendrai finansuojamų finansinių instrumentų, skirtų viešosios infrastruktūros plėtrai, planavimas ir vystymas) keliami reikalavimai:
      3.1. Aukštasis universitetinis arba jam prilygintas ekonomikos ir/arba finansų ir/arba bankininkystės išsilavinimas;
      3.2. Ne mažiau kaip 5 metų darbo patirtis finansinių priemonių, kaip yra suprantamos pagal 2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, EURATOMAS) Nr. 966/2012, skirtų viešosios infrastruktūros plėtrai, planavime ir įgyvendinime;
      3.3. Dalyvavimo, kaip pagrindinio eksperto, patirtis, atliekant bent 1 studiją / vertinimą / tyrimą / analizę viešojo finansinių priemonių, kaip yra suprantamos pagal 25.10.2012 Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 966/2012, skirtų viešosios infrastruktūros plėtrai, planavimo ir vystymo srityje bet kuriame iš žemiau nurodytų sektorių:
      — Vandens tiekimas ir nuotekų valymas;
      — Atliekų tvarkymas;
      — Energetika ir energijos efektyvumas;
      — Transportas ir komunikacijos;
      — Kultūra ir turizmas;
      — Miestų apleistų teritorijų regeneraciją ir konversija;
      — Sveikatos apsauga;
      — Švietimas ir mokslas;
      — Socialinė globa ir rūpyba;
      ir tokios sutarties vertė ne mažesnė kaip 200 000 EUR.
      3.4. Per paskutinius 3 metus rengė bent 1 mokymų programą ir vedė mokymus ne trumpiau kaip 40 valandų;
      3.5. Anglų kalbos žinios (skaitymas ir rašymas) ne žemesniu kaip C1 lygiu pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis.
      4. Bent vienam papildomam ekspertui (ekspertų komandai) keliami reikalavimai:
      4.1. Aukštasis universitetinis (arba jam prilygintas) išsilavinimas;
      4.2. Per pastaruosius 5 metus turi ne mažesnę kaip 1 metų darbo patirtį analizuojant, vertinant ir / ar rengiant pasiūlymus dėl šalyse, kurios perėjo iš planinės ekonomikos prie rinkos ekonomikos, teikiamų viešųjų paslaugų bent vienoje iš žemiau nurodytų sektorių:
      — Vandens tiekimas ir nuotekų valymas;
      — Atliekų tvarkymas;
      — Energetika ir energijos efektyvumas;
      — Transportas ir komunikacijos;
      — Kultūra ir turizmas;
      — Miestų apleistų teritorijų regeneraciją ir konversija;
      — Sveikatos apsauga;
      — Švietimas ir mokslas;
      — Socialinė globa ir rūpyba;
      4.3. Patirtis dalyvaujant bent 1 studijos / tyrimo / analizės / vertinimo vykdyme bent vienoje iš žemiau nurodytų sričių:
      — viešųjų intervencijų planavimas, stebėsena ir /ar analizė;
      — finansinių priemonių, kaip yra suprantamos pagal 25.10.2012 Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 966/2012, skirtų viešosios infrastruktūros plėtrai, planavimas, stebėsena ir /ar analizė;
      4.4. Anglų kalbos žinios (skaitymas ir rašymas) ne žemesniu kaip C1 lygiu pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis.
      III.2.4)Informacija apie rezervuotas sutartis
      III.3)Paslaugų sutartims taikomos specialios sąlygos
      III.3.1)Informacija apie tam tikrą profesiją
      Paslaugą gali teikti tik tam tikros profesijos asmenys: ne
      III.3.2)Už paslaugos teikimą atsakingi darbuotojai
      Juridiniai asmenys turėtų nurodyti už paslaugų teikimą atsakingų darbuotojų vardus ir pavardes bei profesinę kvalifikaciją: ne

      IV dalis: Procedūra

      IV.1)Procedūros tipas
      IV.1.1)Procedūros tipas
      Atvira procedūra
      IV.1.2)Subjektų, kurie bus pakviesti teikti pasiūlymus ar dalyvauti pirkimo procedūroje, skaičiaus apribojimai
      IV.1.3)Subjektų skaičiaus mažinimas derybų ar dialogo metu
      IV.2)Sutarties sudarymo kriterijai
      IV.2.1)Sutarties sudarymo kriterijai

      Ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas, atsižvelgiant į šiuos veiksnius: toliau pateiktus kriterijus

      1. Kaina. Lyginamasis svoris 40

      2. Kokybė. Lyginamasis svoris 40

      3. Kiekybinis kriterijus. Lyginamasis svoris 20

       

      IV.2.2)Informacija apie elektroninį aukcioną
      Bus rengiamas elektroninis aukcionas: ne
      IV.3)Administracinė informacija
      IV.3.1)Perkančiosios organizacijos priskirtas bylos numeris:
      IV.3.2)Ankstesnis(-i) skelbimas(-ai) apie tą pačią sutartį
      ne
      IV.3.3)Specifikacijų ir papildomų dokumentų ar aprašomojo dokumento gavimo sąlygos
      Prašymų pateikti dokumentus priėmimo ar susipažinimo su dokumentais terminas: 12.3.2017 - 17:00
      Dokumentai yra mokami: ne
      IV.3.4)Pasiūlymų ar paraiškų dalyvauti pirkimo procedūroje priėmimo terminas
      13.3.2017 - 14:00
      IV.3.5)Kvietimų teikti pasiūlymus ar dalyvauti pirkimo procedūroje išsiuntimo atrinktiems kandidatams data
      IV.3.6)Kalba(-os), kuria(-iomis) gali būti parengti pasiūlymai ar paraiškos dalyvauti pirkimo procedūroje
      lietuvių kalba. anglų kalba.
      IV.3.7)Minimalus laikotarpis, per kurį dalyvis privalo užtikrinti pasiūlymo galiojimą
      iki: 1.7.2017
      IV.3.8)Susipažinimo su pasiūlymais sąlygos
      Data: 13.3.2017 - 14:00

      Vieta:

      S. Konarskio g. 13, Vilnius, Didžioji salė

       

      Asmenys, kuriems leidžiama dalyvauti susipažinimo su pasiūlymais procedūroje: taip
      Papildoma informacija apie įgaliotuosius asmenis ir susipažinimo su pasiūlymais procedūrą: Vokų su pasiūlymais atplėšimo procedūroje turi teisę dalyvauti visi pasiūlymus pateikę tiekėjai arba jų įgalioti atstovai, taip pat viešuosius pirkimus kontroliuojančių institucijų atstovai.

      VI dalis: Papildoma informacija

      VI.1)Informacija apie periodiškumą
      Tai periodiškas viešasis pirkimas: ne
      VI.2)Informacija apie Europos Sąjungos fondus
      Sutartis yra susijusi su projektu ir (arba) programa, finansuojama Europos Sąjungos fondų lėšomis: taip
      Nuoroda į projektą(-us) ir (arba) programą(-as): 
      VI.3)Papildoma informacija
      Pirkimas vykdomas įgyvendinant 16.12.2016 sutartį „Finansinių priemonių, jas derinant su kitomis viešosiomis intervencijomis, taikymo gebėjimų stiprinimas“ Nr. 2015CE160AT070, pasirašytą su Europos Komisija, įgyvendinant Europos Komisijos parengtą ir paskelbtą priemonę „Daugiaregioninės paramos, skirtos įvertinti galimybę naudoti finansines priemones, remiamas iš Europos regioninės plėtros fondo, Sanglaudos fondo, Europos socialinio fondo ir Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai, pagal Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 IV antraštinę dalį“.
      Skelbimo II.3) punkte nurodytas apytikslis sutarties galiojimo terminas mėnesiais. Paslaugos turi būti suteiktos ne vėliau kaip iki 15.1.2018, o bendra sutarties trukmė ne ilgesnė kaip iki 1.2.2018.

      Pirkimas atliekamas elektroniniu būdu. Elektroninėmis priemonėmis pasiūlymus gali teikti tik tiekėjai, registruoti CVP IS, pasiekiamoje adresu https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt

      Registracija CVP IS yra nemokama. Pasiūlymus tiekėjai turi pateikti pasirašytus galiojančiu saugiu elektroniniu parašu, atitinkančiu Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatymo nustatytus reikalavimus.
      VI.4)Skundų pateikimo procedūra
      VI.4.1)Už skundų pateikimo procedūrą atsakinga įstaiga
      VI.4.2)Skundų pateikimas
      Tiksli informacija apie skundų pateikimo terminą(-us): Tiekėjų pretenzijos ir skundai teikiami ir nagrinėjami Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo V dalyje nustatyta tvarka.
      VI.4.3)Tarnyba, kuri gali suteikti informacijos apie skundų pateikimą
      VI.5)Šio skelbimo išsiuntimo data:
      31.1.2017
    © European Union, http://ted.europa.eu
  • Protected by Copyscape
  • Gewährleistung

    competitionline übernimmt keine Verantwortung für Fehler, Auslassungen, Unterbrechungen, Löschungen, Mängel oder Verzögerungen im Betrieb oder bei Übertragung von Inhalten. competitionline übernimmt keine Verantwortung für Einbußen oder Schäden, die aus der Verwendung der Internetseiten, aus der Verwendung von Nutzerinhalten oder von Inhalten Dritter, die aus den Internetseiten oder über den Service gepostet oder an Nutzer übertragen werden, oder aus Interaktionen zwischen Nutzer und Internetseiten (online oder offline) resultieren. Bitte lesen Sie hierzu unsere Nutzungsbedingungen.


INFO-BOX

Ausschreibung veröffentlicht 02.02.2017
Zuletzt aktualisiert 02.02.2017
Wettbewerbs-ID 2-255067 Status Kostenpflichtig
Seitenaufrufe 56