modgnikehtotsyek
ALLE WETTBEWERBSERGEBNISSE, AUSSCHREIBUNGEN UND JOBS Jetzt Newsletter abonnieren

Offener Wettbewerb | 03/2017

Ufergebiet eines Sees in Mikołajki (Masuren) / Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania nabrzeża Jeziora Mikołajskiego

Perspektive

Perspektive

3. Preis

heinlewischer

Architektur

Rehwaldt Landschaftsarchitekten

Landschaftsarchitektur

Erläuterungstext

IDEA
Idea projektu nawiązuje do elemetów tradycji żeglarskiej, która do dzisiaj jest niezwykle widoczna w Mikołajkach i na obszarze jezior mazurskich. Nabrzeże jeziora Mikołajki zaprojektowano jako spójną w wyrazie przestrzeń publiczną, z wydzieleniem ciągów pieszo-jeznych, pieszych i przestrzeni dla wypoczynku i rekreacji oraz powiązaniem przestrzeni miejskiej i nabrzeża. Kształt i forma promenady, elementów zagospodarowania oraz obiektów kubaturowych nawiązuje do krajobrazu kulturowego i przyrodniczego Mazur. Na osiach ciągów pieszych i jezdych łączących ulicę Michała Kajka z linią nabrzeża i taflą jeziora zaprojektowano poszerzenia ciągu pieszego, które swoją formą nawiązują do ‘miecza‘ – elementu konstrukcyjnego statku odpowiadającego za jego stateczność i sterowność. Regularna forma promenady została zdeterminowana poprzez ten powtarzający się, nieregularny motyw ‘miecza‘ rozciągnięty na całej długości lini brzegowej.
Poprzez interpretację głównego motywu przestrzeń zyskuje tożsamość oraz nową wartość przyciągającą turystów oraz osoby uprawiające sporty wodne. Promenadę wieńczy dominanta w postaci obiektu kubaturowego i punktu widokowego, której forma jest odniesieniem do kształtu łodzi.
Zróżnicowanie elementów zagospodarowania, małej architektury i formy obiektów kubaturowych dzieli promenadę na trzy części o odmiennym charakterze i wyrazie - strefę miejską, strefę kulturową oraz strefę krajobrazową.

KONCEPCJA
W części miejskiej skupione są funkcje komercyjne, gastronomiczne oraz turystyczne. Strefa miejska stanowi takżę miejsce obsługi statków pasażerskich. Między mostem samochodowym oraz kładką pieszą przewidziano tymczasową scenę na wodzie dla imprez plenerowych. Jej lokalizacja podyktowana jest otoczeniem wielu miejsc siedzących znajdujących się na promenadzie, tworzących formę amfiteatru ze sceną na wodzie oraz możliwością obserwacji z mostów.
Na całej długości części miejskiej zdecydowano się na kontynuację alei kasztanowej. Kasztanowce będą stanowić zielone kulisy dla zdarzeń i aktywności mających miejsce w części miejskiej. Dodatkowo zapewnią zacienioną, zieloną przestrzeń przyjazną turystom przebywającym w Mikołajkach oraz mieszkańcom miejscowości. Stoiska handlowe zintegrowano z aleją kasztanową, lokując je w pierwszym rzędzie drzew od strony wody.
Plac wejściowy prowadzący do wioski żeglarskiej posiada element wodny. Z części miejskiej promenada przechodzi płynnie w część kulturową, której agospodarowanie nawiązuje bezpośrednio do historii Mikołajek. Motywy przewijające się w małej architekturze podkreślają historyczny kontekst miejsca i lokalne zawody z przeszłości, takie jak spławiacze bali, rybaków, czy też wytwarzanej w Mikołajkach sztucznej masy perłowej, rozciągając się na całej promenadzie wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego.
Zakończeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym promenady jest część krajobrazowa. Budynek stanowiący interpretację formy statku, tworzy domknięcie kompozycyjne opracowywanego obszaru. Dominanta stanowi punkt widokowy na całe Jezioro Mikołajskie i otaczający krajobraz. Dodatkowo na platformie widokowej zlokalizowano instalację, które symbolizuje żagiel.
Instalacja stanowi on powierzchnię projekcji, na której mogą być wyświetlane sezonowo treści informujące o aktualnych wydarzenia w Mikołajkach. Dodatkowo żagiel może służyć za ekran kinowy, gdzie widownia może oglądać film zarówno z wody znajdując się w swoich łodziach, jak i z poziomu tarasu widokowego. Część krajobrazowa stanowi bramę do otaczającej przyrody. Tam gdzie kończy się promenada, zaczyna się edukacyjna ścieżka krajobrazowa prowadząca wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego. Podczas wędrówki ścieżką użytkownik może poznać przyrodę i historię miejsca.
Uzupełnieniem promenady są obiekty kubaturowe, które swoim charakterem nawiązują do założeń koncepcji ukształtowania nabrzeża.