modgnikehtotsyek
ALLE WETTBEWERBSERGEBNISSE, AUSSCHREIBUNGEN UND JOBS Jetzt Newsletter abonnieren

Nichtoffener Wettbewerb | 10/2023

Neues Justizgebäude in Końskie / Budowa budynku Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Końskich (PL)

3. Preis

Preisgeld: 20.000 PLN

A×A+F Architektura Anna Flak

Architektur

archigrest sp. z o. o.

Architektur

Architektura Ewa Popko

Architektur

Erläuterungstext

Założenia projektu:

1. Stworzenie reprezentacyjnego zespołu budynków na zamknięciu osi urbanistycznej postulowanej w planie miejscowym, przy jednoczesnym zachowaniu dogodnego dojścia i dojazdu od strony historycznego centrum miasta.
2. Stworzenie zespołu budynków o spójnym wyrazie architektonicznym, jednak o pełnej odrębności techniczno-funkcjonalnej umożliwiającej ich niezależną budowę i użytkowanie.
3. Wykreowanie przyjaznego i bezpiecznego środowiska pracy i obsługi klientów.
4. Racjonalna architektura o ponadczasowej formie i modularnej konstrukcji umożliwiającej elastyczną aranżację przestrzeni i prefabrykację.

Urbanistyka
Zespół budynków Sądu i Prokuratury jest pierwszym obiektem publicznym w rejonie objętym planem miejscowym i zaczynem ładu przestrzennego w okolicy o chaotycznym charakterze zabudowy. Zespół składa się z trzech brył nawiązujących skalą do sąsiedniej zabudowy. Najniższa, dwukondygnacyjna bryła zawiera publiczne funkcje Sądu (sale rozpraw); urbanistycznie stanowi dobre sąsiedztwo dla istniejących budynków jednorodzinnych. Najwyższa, czterokondygnacyjna bryła mieści biura, kancelarie i inne pomieszczenia Sądu o kontrolowanym dostępie osób. Ta najbardziej monumentalna część gmachu zamyka kompozycyjnie oś projektowanej ulicy 3KDD. Znajduje się w drugiej linii zabudowy ulicy Wjazdowej, dzięki czemu jest widoczna dla osób przybywających z centrum miasta, ale nie dominuje nad małoskalową zabudową przyuliczną.
Najwyższa część budynku Sądu podkreśla oś projektowanej ulicy (3KDD) otoczonej publicznymi przestrzeniami: z jednej strony zielenią parkową a z drugiej gmachami usług administracji. Bryły budynków korespondują ze sobą, tworzą przymkniętą reprezentacyjną strefę wejścia pozostającą na przedłużeniu osi ulicy. Użytkownicy wprowadzani są przez plac wejściowy do gmachu Sądu i Prokuratury. Wjazdy i wejścia służbowe lub konwoju lokalizowane są w Sądzie od południa od ul. Wjazdowej i w Prokuraturze od północnego-wschodu od ul. 2KDD.
Zachowano wartościową istniejącą zieleń wysoką, wplatając ją w projektowaną przestrzeń placu wejściowego, strefy pracowników Sądu i buforową od zabudowy mieszkalno-usługowej od wschodu.

Architektura
Architektura budynku jest zrównoważona, racjonalna i ponadczasowa. Elewacje wykonane są z powtarzalnych i trwałych prefabrykatów z jasnego konglomeratu podkreślających racjonalną, modularną strukturę budynków. Założenie spójności budynków Sądu i Prokuratury oparte jest o jednolitą modularną siatkę konstrukcyjną. Podziały kwater dopasowują się do podziału modułu, zapewniając wygodny układ pomieszczeń jak i możliwość otwierania okien w każdej z kwater. Wymiary i lokalizacja otwieralnych elementów zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz wygodę np. pracy biurowej. Dodatkowo umożliwiają mycie okien bez specjalistycznego sprzętu. Od strony południowej i zachodniej, głębokie osadzenie przeszkleń zapewnia cień zapobiegający przegrzewaniu pomieszczeń. Duże przeszklenia towarzyszą funkcjom publicznym - holom, poczekalnią, foyer sal rozpraw - dając widoki na zieleń lub otwartą przestrzeń.

Zagospodarowanie terenu
Do budynków Sądu i Prokuratury przylega plac miejski. W strefie o wysokim natężeniu ruchu (na osi wejścia głównego) plac ma nawierzchnię z jasnych płyt betonowych; w pozostałej części przestrzeń publiczna ma charakter zielonego skweru z kępami adaptowango drzewostanu istniejącego. Rekreacji na skwerze sprzyjają ławy wolnostojące (między drzewami) oraz zintegrowane z elewacją budynku (w podcieniu). Od strony ulicy Wjazdowej prowadzi do gmachu szerokie dojście ze szpalerem drzew. W północno-zachodniej części terenu znajduje się parking z punktowymi nasadzeniami drzew zacieniających nawierzchnię.
Zaprojektowany 3 parkingi samochodowe: ogólnodostępny (36 m.p.), dla pracowników sądu (21 m.p.) oraz dla pracowników prokuratury (3 m.p.) W celu optymalizacji kosztów zaprojektowano wspólny zjazd z ul.Wjazdowe dla parkingu pracowniczego Sądu i parkingu ogólnodostępnego. Jednak istnieje możliwość wprowadzenia dwóch odrębnych zjazdów.
Każdy z budyków ma osobna drogę konwoju, prowadzące do śluz bezpieczeństwa. Drzewa, zieleń niska i powierzchnie nieutwardzone pomagają zredukować efekt miejskiej wyspy ciepła i sprzyjają naturalnej retencji wód opadowych.

Rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne

Sąd Rejonowy
Projekt sądu zakład stworzenie reprezentacyjnego publicznego pierwszego piętra (piano nobile). Znajdują się na nim salę rozpraw otoczone, szerokim obwodowy korytarz-foyer z przeszkloną elewacją dającą otwarcia widokowe ponad parkingiem i dachami domów. Panoramiczne okna nakierowana na otaczającą zieleń mają kojący wpływ na użytkowników budynku. Sale rozpraw różnych wydziałów są przestrzennie od siebie odseparowana a dzięki ukształtowaniu brył budynku są oświetlone bocznym światłem dziennym. Dostęp sędziów do sal rozpraw i pokojów narad odbywa się wewnętrznym korytarzem powiązanym z odrębnym pionem komunikacyjnym. Drogi komunikacji sędziów nie przecinają się z drogami komunikacji ogólnej. Niezależna klatka schodowa i winda prowadzą od osobnego wejścia dla pracowników od strony wydzielonego parkingu do gabinetów na wyższych piętrach. Zapewnia to pełną ochronę sędziów w budynku. Osobne wejście przeznaczono dla zatrzymanych i konwojentów. Prowadzi ono do niezależnej klatki schodowej z windą łączącej pomieszczenia dla zatrzymanych (w piwnicy) z ławami oskarżonych na salach rozpraw wydziału karnego (na pierwszym piętrze). Drogi zatrzymanych i konwojentów są całkowicie wydzielone od reszty budynku.

Prokuratura Rejonowa
Strefa ogólnodostępna budynku (hol wejściowy, dziennik podawczy, poczekalnia) znajdują się na parterze, wzdłuż elewacji przylegającej do placu. Parter budynku przystosowano do możliwości kontrolowania petentów przez jednego pracownika. W zapleczowej części parteru, dostępnej dla interesantów wyłącznie w asyście pracowników obiektu, zlokalizowano niebieski pokój, pokój przesłuchań wraz z pokojem nagrań, pokój okazań i pomieszczenia konwoju, a także pomieszczenia techniczne. Droga konwoju odbywa się przez boczne wejście od wschodu, prosto do strefy ograniczonego dostępu, a następnie do znajdujących się w pobliżu wejścia pomieszczeń konwoju. Pomieszczenia rozłożono funkcjonalnie w taki sposób, aby zespół niebieskiego pokoju znajdował się najbliżej poczekalni dla interesantów, a pomieszczenia konwoju jak najdalej, co uniemożliwia kontakt postronnych z zatrzymanymi. Dostęp na wyższe piętra jest kontrolowany. Na pierwszym piętrze znajdują się archiwa, zespół kancelarii tajnej, magazyn dowodów rzeczowych oraz pokoje urzędników. Drugie piętro mieści pokoje orzeczników, prokuratorów i asesorów, a także gabinety kierownictwa, z oświetloną od północy salą konferencyjną pośrodku.

Zespół budynków jest w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Beurteilung durch das Preisgericht

Trzecią nagrodę przyznano za atrakcyjne ukształtowanie brył kompleksu Urzędów Wymiaru Sprawiedliwości z zachowaniem stosownej skali respektującej uwarunkowania istniejącego otoczenia, a także w kontekście planowanego rozwoju tej dzielnicy Końskich.
Na uwagę zasługuje konsekwentne przeprowadzenie strefowania funkcji programowych i właściwe rozmieszczenie ich na kondygnacjach, czego efektem jest oryginalne zaakcentowanie w bryle Sądu przeszklonej galerii I piętra, z widocznym z zewnątrz zwartym zespołem sal rozpraw z pomieszczeniami im towarzyszącymi.
Struktura projektowanego kompleksu oparta jest na konsekwentnie przeprowadzonej idei modularności, co ma swój wyraz w konstrukcji budynków, rozwiązań rzutów i elewacji, a w konsekwencji daje dużą elastyczność rozwiązań i łatwość modyfikacji.