modgnikehtotsyek
ALLE WETTBEWERBSERGEBNISSE, AUSSCHREIBUNGEN UND JOBS Jetzt Newsletter abonnieren

Nichtoffener Wettbewerb | 12/2022

Neubau Internationales Institut für Molekular- und Zellbiologie in Warschau (PL)

3. Preis

Preisgeld: 15.000 PLN

BAAS arquitectura

Architektur

Grupa 5 Architekci

Architektur

Beurteilung durch das Preisgericht

Trzecią nagrodę przyznano za świeżość w podejściu do nowych środków wyrazu architektury projektowanego budynku. Rozwiązania wskazują na obiekt jako siedzibę instytucji otwartej i jednocześnie współtworzącej tkankę miejską poprzez atrakcyjną strefę publiczną. Zaproponowane rozwiązania są współczesne, tworząc architektoniczny obraz, charakterystyczny w odbiorze, a także przyjazny dla użytkowników. Rzuty wyższych kondygnacji budynku, podobnie do części ogólnodostępnej parteru, mają potencjał do wytworzenia stref spotkań dla użytkowników. Praca w autorski sposób rozwiązuje zagadnienie elewacji budynku publicznego o dużej skali, nadając mu lekki, wyjątkowy charakter, który konsekwentnie odzwierciedla ideę całego założenia.

PZT
Wjazd na teren od strony ul. Flisa ze wschodniego narożnika działki. Docelowo (po zrealizowaniu przedłużenia ul. Flisa do ul. Krakowiaków) wjazd/wyjazd w południowym narożniku działki. Dodatkowo planowany wjazd z północnego narożnika (ewakuacja odpadków i dostawy) po zrealizowaniu ulicy planowanej po płn.-zach. stronie działki MIBMiK. Komunikacja kołowa po obwodzie działki z zagłębieniem przy elewacji płn-wsch. gdzie umieszczono zjazd do garażu i strefy dostaw. Parking na 12 m.p. (MIBMiK wnioskował o 23 m.p.) w południowym narożniku działki. Brak podjazdu pod wejście główne (jezdnia w odległości ok. 63 m). Podjazd możliwy jedynie okazjonalnie.
Powierzchnia biologicznie czynna 3 858 m² (31% powierzchni działki)

ARCHITEKTURA
Regularna bryła budynku na planie (prawie) kwadratu ok. 69 x 70 m. Obrys kondygnacji podziemia 69 x 95 m. Wejście główne przez prześwit od strony ul. Flisa na poziomie parteru oraz centralny dziedziniec o charakterze ogrodowym. Powyżej patio o wymiarach 27 x 32 m (od poziomu +1). Na parterze hall z recepcją i sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne, laboratoryjne, bufet i jadalnie. Duża sala konferencyjna (prawie 500 m²) z możliwością podziału na dwie. Brak szatni dla uczestników konferencji. Niewielki sanitariat „unisex”. Pozostałe kondygnacje nadziemne pomieszczenia biurowo-laboratoryjne. Na 4 kondygnacji pomieszczenie techniczne o powierzchni ponad 1100 m² od strony płn.-zach.. W podziemiu pracownie modeli zwierzęcych, sala wystawowa ok. 450 m², szatnia, sanitariaty, pomieszczenia techniczne oraz garaż na 52 miejsca postojowe (MIBMiK wnioskował o 114 m.p.) i strefa dostaw.
Układ konstrukcyjny budynku zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej w układzie słupowo-płytowym opartym na regularnej siatce słupów żelbetowych. Ściany zewnętrzne są elementowymi ścianami kurtynowymi o konstrukcji stalowej lub drewnianej.
Elewacje przeszklone. Na kondygnacjach +1 do +4 pas podokienny o wysokości 1 m drewniany, nieprzezierny. Na całym obwodzie wąskie (1 m) balkony zacieniające i ułatwiające utrzymanie elewacji w czystości, na każdej kondygnacji. Od strony ul. Flisa balkony mają kształt wklęsłego łuku.

Złożona praca jest zgodna z przedmiotem konkursu, zawiera wymagane elementy przedstawione w sposób wystarczająco czytelny i umożliwiający jej ocenę.
Projekt spełnia wymagania Regulaminu Konkursu, jest zgodny z obowiązującą Decyzją o warunkach zabudowy oraz prawidłowo interpretuje wytyczne Zamawiającego. Wejście do budynku zaprojektowano jako dostępne z głębi wewnętrznego ogrodu, oddzielającego je od ulicy. Balkony wszystkich kondygnacji zacieniają kondygnacje niższych poziomów oraz tworzą rozpoznawalny charakter obiektu.