modgnikehtotsyek
ALLE WETTBEWERBSERGEBNISSE, AUSSCHREIBUNGEN UND JOBS Jetzt Newsletter abonnieren

Nichtoffener Wettbewerb | 12/2022

Neubau Internationales Institut für Molekular- und Zellbiologie in Warschau (PL)

Anerkennung

Preisgeld: 10.000 PLN

BRUTHER

Architektur

TŁO – Michał Sikorski architekt

Architektur

Beurteilung durch das Preisgericht

Praca konkursowa w głosowaniu nad wyborem Prac do dalszej oceny uzyskała w ramach kryteriów oceny liczbę głosów (punktów) 0 (zero) na 7 głosujących Sędziów. W związku z powyższym zgodnie z zapisami Regulaminu Konkursu Rozdział VII, pkt 2.2. Praca, która w głosowaniu uzyska łącznie minimum 2 punkty (głosy) nie przechodzi do dalszej oceny.

PZT
Wjazd na teren od ul. Flisa w płn.-wsch. narożniku. Docelowo drugi wjazd/wyjazd na przedłużoną ul. Flisa prawdopodobnie (nie pokazano na rysunku) w narożniku południowym. Komunikacja kołowa na działce wzdłuż elewacji płd.-wsch. (ul. Flisa) oraz płn.-wsch. Wjazd do garażu podziemnego w północnym narożniku. Miejsca postojowe na terenie – 23 (MIBMiK wnioskował o 23 m.p.). Powierzchnia zieleni urządzonej 4 880 m² (37% powierzchni działki). Powierzchnia biologicznie czynna 4 597 m² (36,5% powierzchni działki).

ARCHITEKTURA
Budynek na rzucie prostokąta o wymiarach 84,8 x 59,4 m (96 x 85 podziemie) ma 4 kondygnacje naziemne i jedną podziemną zawierającą garaż na 89 m.p. (MIBMiK wnioskował o 114 m.p.) pracownie modeli zwierzęcych oraz pomieszczenia użytkowe. Podłużne patio o wymiarach 67 x 13 m przedzielone w połowie długości łącznikiem (poziomy +1 do +3) ze schodami łączącymi wszystkie poziomy. Utrudniona komunikacja pomiędzy obiema częściami budynku. Wzdłuż krótszych elewacji budynku dwupoziomowe ogrody zimowe.
Na parterze wydzielona została strefa hallu o podwójnej wysokości, zawierająca funkcje konferencyjno-wystawowe (duża sala konferencyjna na 480 miejsc oddzielona od hallu podnoszoną ścianą), gastronomię, recepcję itp. Strefa jest pomyślana w sposób umożliwiający jej funkcjonowanie niezależnie od reszty budynku. Na parterze ulokowano także laboratoria demonstracyjne.
Kondygnacje od +2 (skrzydło płn.-wsch. od +1) do + 3 pomieszczenia laboratoryjno-biurowe.
Elewacje silnie przeszklone. Szklano-aluminiowe. Wyraz architektoniczny o charakterze „industrialnym”.
Konstrukcja żelbetowa słupowo-płytowa.

Złożona praca jest zgodna z przedmiotem konkursu, zawiera wymagane elementy przedstawione w sposób wystarczająco czytelny, umożliwiający jej ocenę. Projekt spełnia wymagania Regulaminu Konkursu, jest zgodny z obowiązującą Decyzją o warunkach zabudowy oraz prawidłowo interpretuje wytyczne Zamawiającego. Zaproponowany budynek posiada ciekawą przestrzeń publiczną na poziomie parteru z centralnym wejściem i publicznymi funkcjami otwartymi. Elewacje projektu przewidują wykorzystanie podwójnej warstwy, stworzonej przez ogrody zimowe – część wspólną biur i laboratoriów.